Gingivita - prevenire si tratament

Gingivita

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

am probleme cu gingivita de la inceputul anului am facut si detraltaj la dinti o perioada bine si apoi mi-a aparut din nou va rog datim un sfat

Raspunsuri (19)

simona166117244

acum 15 ani

Buna Alina,
Mai multe despre gingivita poti afla //sfatulmedicului.ro/articole/Stomatologie/Bolile_gingiilor_gingivita_si_paradontopatia/Generalitati_518_1.html
In cazul gingivitei o igiena stricta este primordiala: periajul de mai multe ori pe zi, folosirea atei denatre, folosirea apei de gura. Eu am folosit si folosesc apa de gura Corsodyl, la indicatia medicului stomatolog.
Cu gingivita nu-i de glumit, netratata poate duce la pierderea dintilor.
Sanatate maxima!

alina1133

acum 15 ani

Incearca sa folosesti sare de bucatarie sau bicarbonat de sodiu si maseaza gingia in momentul periajului.

Alin126121435

acum 15 ani

Pentru gingivita cunosc o pasta de dinti extrem de folositoare in acest sens: Gano Fresh. Este cu extract de Ganoderma Lucidum si o recomand cu toata caldura! Poti sa iti procuri si de pe situl www.ganoterapia.ro

comentarii utilizatori

acum 15 ani

acum cateva zile mi s-a umflat gingia foarte tare in zona de sus, mai ales in partea dreapta. unii mi-au spus ca imi creste maseaua de minte ( am 15 ani ), dar apoi mi s-a umflat si restul gingie pana la dintii din fata si in partea de jos numa in anumite locuri.
mentionez ca am si niste ulceratii in partea de sus partea dreapta, dar acelea cred ca sunt datorita maselei care creste. nu stiu ce sa cred. este vreo sansa ca aceasta sa fie gingivita?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Buna ziua.Am gingiile umflate doar in partea de jos a dintilor, am o durere usoara temporara, si as dori sa imi spuneti cum as putea sa o tratez.Ce sfat imi dati?mai folosesc si spalaturi u ceai de musetel si imi calmeaza durerea si imi stopeaza imflamatia.Ce prouse sa folosesc pt tratarea gingivitei.Va multumesc!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

buna ziua.de 7 ani ma confrunt cu o gingivita urata.in ultimul an am facut 4 detartraje cu ultrasunete.anul acesta am facut pe data de 7 ianuarie,si la o luna am deja tartru de 0,5-0,75mm.am folosit si produse specifice pt combatarea acestei afectiuni. vrea sa scap odata pt totdeauna de gingivita,plus ca detratrajele nu sunt chiar ieftine.va rog ajutati-ma,ce tb sa fac.multumesc anticipat

Irina114

acum 15 ani

Iti recomand gel pe baza de salvie si propolis.E foarte bun.

andrei

acum 10 ani

P.S. Multstimată Irina, Vă rog foarte mult, la întrebarea mea cu privire la gel pe baza de salvie si propolis, dacă puteţi, să-mi daţi un răspuns pe adresa: luimunteanu[at]yahoo.com. Toată stima, mersi anticipat.

alina catalina128429

acum 15 ani

Gingivita nu este o problema majora,ea se trateaza foarte simplu si fara nici cea mai mica problema.Pentru mai multe informati te rog sa ma cauti.

Bunea Dorin

acum 10 ani

Cum?
Multumesc mult!

nicoleta343135035

acum 15 ani

vreau sa te intreb daca dupa detartraj ai urmat vreun tratament , macar cu apa de gura timp de o luna sau doua ? iti recomand Corsodyl(apa de gura) o periuta noua, si pentru detrartraj se merge tot la 3 luni, sau 6 pana scapi de gingivita. Poti folosi si ceai de musetel, pasta de dinti parodontax( e buna si la gingivita). Dar asta depinde de tine. Doar cu un detartraj si gata nu scapi de gingivita.

elena151114349

acum 15 ani

:) ac***a in vedere ca sunt de cevatimp in "bransa" asta,evident ca stiu cu ce se mananca sb,ca sa zic asa.cordosyl,parodontax,ata dentara,praf spumant etc.periuta schimbata la 2-3 luni.periuta electrica.incercasem intr-o perioada si cu ceai de musetel si nu stiu ce mai era prin el.oricum am o predispozitie din familie pt astfel de afectiuni.ok,de tinut sub control,se poate,desi cu mare atentie,dar de scapat...nu prea cred

Camelia

acum 13 ani

Pentru gingivita este foarte eficient masajul gingiilor cu tinctura de propolis. Gingivita poate evolua in parodontoza daca nu e tratata la timp. Mai puteti lua si Piascledine, contine extract de ulei de avocado si soia si este foarte eficient in tratarea parodontozei.

crina

acum 13 ani

Camelia,

Cat costa Piascledine si cum il iau ca sa aiba efect klumea? Trebuie sa iau foaie de la medic pt a-l cumpara?

Ms mult

manu

acum 13 ani

crina,
piascledine 300 costa in jur de 50 lei cutia si se ia o capsula zilnic timp de mai multe luni, cel putin 6. la mine a inceput sa se simta asa cum trebuie dupa 3 luni. ai rabdare, ca merita. se ia fara reteta.

sanatate

Andreea

acum 11 ani

Buna ziua. Soțul meu a început acum ceva timp sa aibă sangerari gingivale apoi s- au inflamat si ulterior s- au si retras. Mentionez faptul ca este intr- un penitenciar si nu are posibilitate sa își procure apa de gura necesară nici paste de dinti sa nu mai vorbim de stomatolog din acest motiv si avansadu-i aceasta boala. Va rog sa îmi spuneti dacă poate sa ia tratament medicamentos in acest caz si dacă antibioticele îl pot ajuta. Multumesc.

Andrei

acum 10 ani

Fiţi amabil(ă), ce aveţi în vedere prin "gel pe bază de salvie şi propolis"? E vre-un preparat care se vinde în farmacii sau îl preparaţi în condiţii de casă? Dacă e gata - cum se numeşte, iar dacă-l preparaţi în condiţii de casă - cum? Vă rog foarte mult. Toată stima.

Andrei

acum 10 ani

Multstimată Alina, Vă rog foarte mult să-mi spuneţi şi mie metoda Dvs. de tratare a gingivitei. Voi fi foarte recunoscător dacă voi primi un mesaj la adresa: luimunteanu[at]yahoo.com . Toată stima.

Claudia

acum 8 ani

Gelul cu salvie si propolis il gasesti la plafar si exact asa ceri. Este de la firma Tis Farmaceutic. Costa in jur de 7 lei. Sanatate multa.