gingiile nui lipida de dinte?

Gingivita

Postata de Utilizator11709421257 cu 4 saptamani in urma.

Ce îmi puteți recomanda Ca sa mi se lipească gingiile de dinți,

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

Din pacate, gingiile care s-au retras de pe dinti nu se pot reatasa singure. O igiena orala riguroasa este esentiala pentru a preveni agravarea situatiei. De asemenea, se pot lua in considerare urmatoarele metode:

1. Tratamentul profesional al gingiilor - Acesta poate implica curatarea dintilor si a radacinilor expuse, aplicarea de medicamente sau chiar interventie chirurgicala;

2. Modificarea tehnicii de periaj - Periajul agresiv poate duce la retragerea gingiilor. Un dentist ar putea recomanda o tehnica de periaj mai blanda;

3. Folosirea unui remediu natural - Unele studii sugereaza ca uleiul de arbore de ceai, gelul de aloe vera sau uleiul de cocos pot ajuta la sanatatea gingiilor.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/stomatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-gingiilor/bolile-gingiilor-gingivita-si-paradontopatia_398
sfatulmedicului.ro/Caria-dentara/semnele-care-ne-arata-o-afectiune-parodontala_18511
sfatulmedicului.ro/Caria-dentara/boli-parodontale-parodontoza-cauze-simptome-prevenire-si-tratament_11694