gingii

Gingivita

Postata de tymber92 cu 12 ani in urma.

imi curge sange uneori de la gingie de ce?adica daca nu ma spal pe dinti 1 saptamana imi curge sange cand incep iar sa ma spal.ce pot folosi?

Raspunsuri (2)

Dr. Nicoleta Grosu

acum 12 ani

Dintii trebuie spalati zilnic!!!
Daca nu sint spalati, se aduna pe ei resturi de mincare, care fermenteaza si, impreuna cu microbii care se lipesc de dinti, irita gingia si aceasta va singera la cea mai mica atingere. Evitarea periajului intretine un cerc vicios. Resturile de mincare in timp formeaza tartru care irita gingia si care nu mai poate fi indepartat doar prin periaj. Faceti o vizita dentistului pt detartraj si instructiuni de igiena dentara.

tymber92

acum 12 ani

multumessc frumos