gingii umflate si dureroase

Gingivita

Postata de florinel21 cu 11 ani in urma.

salut ... am 21 de ani .. si de vreo 4 zile mi sau umflat gingiile si ma dor ... am o durere suportabila dar uneori enervanta ... acum vreo 2 zile am scuipat un mic cheag de sange de la maseaua de minte .... iar de atunci nam mai sangerat .... cei adevarat am gingiile umflate incepand de la dintii canini ... pana in capatu maselelor ... cum pot sa ma vindec ?? astept un raspuns va rog ...

Raspunsuri (4)

florinel21

acum 11 ani

a si am uitat sa precizez ca mi sa lasat in jos la amigdalite ... si mi sau umflat putin .....

student

acum 11 ani

periaj corect :http://www.youtube.com/watch?v=ACgPHDzTHaU&feature=relmfu
de 3 ori pe zi, de preferinta dupa fiecare masa, schimbati periuta o data la 3 luni, folositi perii moi/soft. periati si zonele care sangereaza pt ca daca le lasati asa bacteriile se vor dezvolta linistite acolo.
-de la plafar gasiti gel de propolis+salvie,vreo 8 ron. dupa periaj masati cu degetul acest gel
-un consult la medicul dentist

Alex

acum 11 ani

Si la mine e valabil cu 2 schimbări:
-am aparat dentar(14 ani)
-gungia de jos este umflată de la un canin la altul(in special la radacinile caninilor)

stefan

acum 11 ani

salut florinel....am si eu aceeasi problema ca si tine....au trecut 11 luni de la ultima postare care ai facut o....poti sa mi zici si mie c tratament ai luat?