Gingii sensibile?

Gingivita

Postata de loving2008 cu 13 ani in urma.

De fiecare data cand ma spal pe dinti imi sangereaza gingiile.Am folosit tot felul de paste de dinti dar nu au avut efect.Ce sa fac?

Raspunsuri (13)

Dr. Nicoleta Grosu

acum 13 ani

Rugati medicul stomatolog sa va invete periajul CORECT si cum sa folositi ata dentara.
Probabil aveti nevoie si de un detartraj. Piatra de pe dinti intretine inflamatia si singerarea gingiei.

mad max

acum 13 ani

io folosesc 3 tipuri dif de paste de dinti
apa de gura ossidenta -ff eficienta
apa de gura american way
ata dentara
periodic /seara ceai de musetel
-dupa o sapt am scapat de stresul gimgiilor sangerande

cozmin

acum 13 ani

la fel patesc si eu de fiecare data cand ma spal pe dinti imi sangereaza gingiile si ma dor . am schimbat si periuta de dinti si pasta dar degeaba .ce ar trebui sa fac pentru a scapa de aceasta problema care ma ingrozeste ?

Claudia

acum 13 ani

Asa cum a spus si d-na dr, trebuie sa va duceti la medic. Probabil ca e nevoie sa faceti un detartraj. Pe de alta parte, sa stiti ca poate fi si un inceput de parodontoza. Deci obligatoriu sa va duceti la stomatolog ca sa stabileasca cauza sangerarii si durerilor.
Eu am parodontoza in faza incipient si pe langa detartraje, cel mai mult m-a ajutat masaj gingival cu propolis, si iau Piascledine si am grija sa folosesc apa de gura (cea mai ok mi s-a parut Listerine) si ata dentara.

olive oil

acum 13 ani

Buna, Claudia,

Daca stii, as vrea si eu ceva detalii despre piascledine? Am inteles ca e facut in Franta? Pana acum am auzit de bine de medicamentul asta, ca e natural, fata de alte tratamente de pe piata. Cum il iei, cat costa?

multam

adelina2011

acum 13 ani

Olive,

si eu si mama mea avem parodontoza si amandoua luam piascledine 300, la recomandarea doctorului. mama e foarte multumita de el,il ia de mult timp, eu sunt abia la inceput dar vad ca ma inteleg destul de bine cu el. costa in jur de 50 de ron si-l gasesti la farmacii.
bafta!

Claudia

acum 13 ani

Da este un medicament ok, are in compozitie extracte de avocado si soia si are foarte putine contraindicatii. Este bun nu doar in tratamentul parodontozei ci si al artrozelor si stiu multe persoane care l-au luat si au fost multumiti. Se ia mai multe luni, chiar 1-2 ani in cazu tratamentului de intretinere.

Loredana

acum 13 ani

Piascledine e bun si la gingivita cronica?

emeshe

acum 13 ani

Hei,
Piascledine e adjuvant la artroze si parodontoze, adica ajuta la tot ce tine de tesuturi, regenereaza si hraneste. de asta e bun si ca sa previi parodontoze. Eu inca nu am paro, dar am avut probleme urate cu gingiile si iau preventiv. Mie imi face bine. Mai consulta si tu un dentist.

bafta

anaM

acum 13 ani

Buna,
eu am diabet, pot lua piascledine? trebuie sa evit glucozamina si daca are.. nu cred ca pot sa iau. medicul meu de fam nu stia de medicament, ca am intrebat.

merci frumos

Claudia

acum 13 ani

anaM, poti lua Piascledine, nu contine glucozamina. Este ok pentru diabetici. Doar sa nu fii alergica la soia sau avocado.

anaM

acum 13 ani

Merci, Claudia. Raman datoare:). Incep si eu tratamentul cu Piascledine, sper sa ma ajute, ca ma omoara gingiile.

sanatate multa

Silvia Stefan

acum 9 ani

am avut si eu ceva probleme asemanatoare.
iti recomand sa cauti o pasta de dinti naturala cu ulei din arbore de ceai si o sticluta de ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la THursday Plantation.
pune 2-3 picaturi pe pasta de dinti pentru a fi mai purternica si 2-3 picaturi in apa de gura.