gingie inflamata masea de minte

Gingivita

Postata de membru246139 cu 9 ani in urma.

Buna ziua. De ceva vreme am o infectie la maseaua de minte, gingia din jurul ei este umflata, am fc tratament cu 2 cutii de amoxicilina 500 , a dat inapoi acum la aproape o luna iar s-a inflamat si mai mult, ma si doare dar nu fooarte tare. Cu ce as putea sa o tratez ? Ce antibiotice? Astept raspun cat mai repede

Raspunsuri (1)

Mirna

acum 9 ani

Infectia unei masele de minte nu poate fi tratata. Va recidiva, te indopi si cu antibiotice si pana la urma te vei confrunta cu forma cea mai urata a infectiei - inclestarea gurii si umflarea maxilarului sau mandibulei, depinde unde se afla maseaua. Iti recomand sa ajungi cat mai repede la dentist pentru extractie. Altfel nu scapi. Iti spun din experienta