Gingie inflamata intr-un singur loc

Gingivita

Postata de MembruMobileApp307584 cu 8 ani in urma.

De 3-4 zile mi s-a inflamat gingia din spatele ultimei masele dreapta, jos. Durerea este destul de mare, arata ca o bula umflata un pic separata de masea. Nu stiu ce motiv ar putea fi, poate eruprtia maselei de minte desi sunt cam mica pentru asta. Precizez ca maseaua de langa inflamatie are o carie care nu este foarte grava.

Raspunsuri (1)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , daca este vorba de gingia ce acoperă molarul de minte poate fi vorba despre o pericoronarita . Este foarte comună si apare frecvent datorită acumulării de resturi alimentare. Acasa e indicat sa aveti o igiena orală riguroasă care sa cuprindă spălatul pe dinti , folosirea atei dentare si foarte important clădirea cu apa de gura cu clorhexidina insistand pe acest molar . Totusi caria mentionata poate avea un rol in aceasta reacție locală a gingiei si va sfătuiesc sa consultați un medic stomatolog .