Gaurica in gingie

Gingivita

Postata de Cosmina111 cu 9 ani in urma.

Buna ziua,, acum o luna de zile mi-am facut o lucrare ,partea de sus ,,totul este din portelan, dupa ceva timp am observat ca sau gingia sa invinetit si imi intra mancare sun lucrare, am fost la dentisi si mia pus pomble,ese normal? as mai avea o intrebare: am facut si puroi si mi si spart si mia ramas o gaurica mica deasupra caninului de sus, o sa mi se inchida? multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Corina Dinca

acum 9 ani

Buna ziua! Parerea mea este ca aceea gaurica este o fistula, adica o cale de comunicare cu infectia de la radacina caninului. Cel mai bine este sa faceti o radiografie la acel dinte. Gingia "vanata" se poate datora coroanelor lungi care apasa pe parodontiu , gingie. Atunci cand coroanele sunt lungi apare initial o inflamare a gingiei , urmata de de retractia gingiei si expunerea limitei dintre metal si portelan.

Cosmina111

acum 9 ani

Dar eu am tratat caninul inainte, credeti ca o sa se inchida rana?