Dureri gingivale

Gingivita

Postata de MoonlightShadow cu 12 ani in urma.

Buna!
Sufar periodic de inflamatii ale gingiilor fara sangerari dupa care acestea dispar de la sine iar dupa un timp reapar.Sunt foarte dureroase si mi-e dificil sa mananc. Din ce cauza apar aceste inflamatii?
Ce remedii ar fi?
Multumesc

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Riscul de a dezvolta boli ale gingiilor creşte în urmatoarele cazuri:
1. fumători
2. prezenţa de antecedente familiale de paradontopatii (boli ale gingiilor care afectează ţesuturile de suport ale dinţilor si osul)
3. femeile care trec prin schimbări hormonale la pubertate, menopauză sau sarcină
4. anumite medicamente, precum anticoncepţionalele, antidepresivele sau medicamentele pentru boli cardiace
5. boli care slăbesc sistemul imun (diabetul zaharat, leucemia),
6. stresul
7. dieta săracă în nutrieţi.
Pentru a putea obţine nişte răspunsuri competente legate de modalităţile de tratament ale afecţiunilor gingivale, recomand consultul unui medic stomatolog.