dureri dentare multiple

Gingivita

Postata de Catalin Constanteanu cu 12 ani in urma.

ma aflu intr-o situatie ciudata; am o durere simultana constanta la doi premolari pe mandibula. Unul a avut o carie care a fost plombata acum cateva luni...din pacate cred ca acea carie a fost prea adanca si va trebui sa scot nervul intr-un viitor apropiat pentru ca la presiune doare. Dar celalalt are o coroana, nervul fiind scos acum cativa ani. Culmea este ca cela de-al doilea premolar doare la baza constant de cateva zile iar durerea iradiaza discret de la ambii premolari la toata mandibula... Are cineva idee ce pot face inainte de a merge la un dentist? Nu pot merge la dentist decat peste o luna si jumatate cand imi reincepe asigurarea medicala (nu sunt actualmente rezident in Romania)

Raspunsuri (2)

lacriela

acum 12 ani

aulin pt.durere si dupa la dentist de urgenta

Valentin

acum 12 ani

intradevar daca cedeaza la presiune....vorbim de o iritatie a nervului....se intampla ca acesta sa devina foarte sensibil sau daca pe unul din canale a cedat poate deveni suparator din cauza bazei ar fi bine sa faci o radiografie inainte se intampla de foarte multe ori ca premolarii sa deranjeze din cauza lipsei de smalt ei sunt cei care in momentul cand mesteci mancarea sau bei ceva sunt primii care simt schimbul de la cald la frig atunci devine suparator ...pentru orice eventualitate cand vei incepe lucrarea iti recomand o radiografie pt amandoi premolarii ...dentistul iti va spune ce ai de facut si daca vorbim de o opturatie de canal sau este doar vorba de smaltul dentar...multa sanatate si noroc