Ce sa fac daca in timpul unei infectii la gingii am consumat propolis pe baza de alcool ?

Gingivita

Postata de Utilizator11718073406 cu 3 luni in urma.

Am consumat un produs pe baza de a propolis continand si alcool pentru infectie la gingii in timp ce am luat antibiotic la 8 ore cand am realizat reacti adverse umflanduse partea superioara a gurii . Va rog ce sa fac sa continui antibioticul?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Daca ati experimentat reactii adverse dupa ce ati consumat un produs de propolis pe baza de alcool in timp ce luati antibiotice, este posibil ca sa fi avut o reactie alergica la una dintre componentele produsului.

Primul lucru pe care ar trebui sa il faceti este sa opriti consumul produsului pe baza de propolis. Mai departe, ar trebui sa contactati medicul pentru a-i raporta simptomele pe care le-ati experimentat.

Daca umflatura din partea superioara a gurii nu scade sau daca simptomele se agraveaza, este posibil sa fie nevoie sa mergeti la urgente.

In ceea ce priveste continuarea antibioticului, ar trebui sa discutati acest subiect cu medicul dvs. Numai acesta poate decide daca ar trebui sa continuati tratamentul sau daca acesta ar trebui modificat.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/stomatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-cavitatii-bucale/propolisul-amelioreaza-durerile-cauzate-de-ulceratii
sfatulmedicului.ro/Gripa/beneficiile-propolisului_16039le-bucale_8058