besicute pe limba

Gingivita

Postata de mariutza9 cu 12 ani in urma.

Buna ziua!
Mi-a iesit acum 2 zile o besicuta pe limba care ustura foarte rau, acum mia iesit si pe falca in partea de jos la gingie si doua un pe partea inferioara si exterioara.,,,, va rog sa ma ajutati ustura foarte rau si vreau sa stiu de la ce sa intaplat asta.
Multumesc

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Aftele se regasesc de obicei pe zonele mobile ale cavitatii bucale, cum ar fi limba sau fata interna a buzelor si obrajilor si la baza gingiilor. Ulcerul incepe ca o umflatura mica rosie si sensibila care da senzatia de arsura pentru intervalul de o zi. Aftele rupte sunt acoperite cu o membrana galbena sau alba si marginite de un halou rosu. In general aceste afte se vindeca in doua saptamini fara cicatrice.
ar fi bine ca leziunile sa fie evaluate de medicul de familie.

Vas Laszlo

acum 11 ani

BUNA ZIUA! ACUM 4-5 ZILE MI-AM MUSCAT LIMBA ...SI MA DURUT SI A 2ZI DUPA CE MA-M MUSCAT, SI AZI DIMINEATZA AM OBSERVCAT ,CA MI SA FACUT ACOLO UNDE MA-M MUSCAT O PUTULICA(SUB LIMBA M-AM MUSCAT.ADICA PARTEA DE JOS A LIMBI)SI MI SA FORMAT CA O PUTULUICA SI MA DOARE,CE AS PUTEA FACE?

leandick

acum 10 ani

Ai vrut sa zici un lindick mic ;) Tot ce trebuie sa faci es sa te ocupi de el si poate daca mai astepti putin creste si o tzatza!
Sa-ti treaca mai!!
Lea-dick