ajutorrrrrrrrrrrrrr

Gingivita

Postata de raluca sabina cu 12 ani in urma.

am un baietel de 2 ani si 4 luni care sufera de stomatita(sangerarea gingiilor )are dureri groaznice il badinoje tot timpul cu solutii speciale cu toate ca nu suporta dar de 2 luni nu se mai vindeca acum 2 zile i-am fc un exudat faringian si rez a fost socant stafilococ auriu ma puteti ajuta cu vreun tratament naturist sau injectabil cv bun care sa il scape de durere?????????multumesc anticipat

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

În primul rând în acest caz alimentaţia este foarte importantă trebuind bazată în special pe administrarea de lichide: ceaiuri, sucuri de fructe, limonade, compoturi, supe de pasăre, etc.
Tratamentul medicamentos va fi stabilit doar de către un medic numai după efectuarea unei antibiograme (analiză care determină antibioticele la care este sensibilă respectiva tulpină de Stafilococ auriu)

Andreea

acum 12 ani

Buna seara! Daca baietelul are dureri cauzate de ranile de pe gingii va recomand sa utilizati o solutie numita Romazulan. Este un puternic concentrat din musetel si alte substante care au un efect extraordinar. Faceti gargara de 3 ori pe zi. Sa fie mai concentrata. Baietelul sa nu manance alimente solide care sa-i raneasca gingiile in acest timp. Solutia o gasiti in farmacie. O sa-i treaca in cateva zile. Sanatate!

raluca sabina

acum 12 ani

va multumesc mult ptr raspuns...bea 2 litri de ceai pe zi din fericire in rest alimentatia e ok maninca supa iaurt mere banane brinza de vaca etc....si lapte dim si seara sper sa se vindece sanatate si dvs

rica

acum 10 ani

buna seara am inteles ca aveti probleme cu cel mic acum cred ca are 4ani si 4 luni .Sa va traiasca .parerea mea e sa-i ungeti gingiile cutinctura de propolis sau cu tinctura de rostopasca cu toate ca rostopasca e amara .sau sa -i dati propolis sa manance.Vreau sa va spun ca nu sunt medic dar am foarte mare incredere in plante naturiste.SUCCES SI SANATATE