Afta bucala vs.Maseaua de minte

Gingivita

Postata de cu 13 ani in urma.

Buna ziua. Ma numesc Sorina si am 24 ani.Nici nu stiu cum sa explic ceea ce ma deranjeaza...in urma cu vreo 3 zile am simtit durere in partea interioara a obrazului si prima data am zis ca am o afta bucala(pentru ca asa arata zona respectiva),dar durerea si disconfortul s-au acutizat si am impresia ca acum cauza ar fi maseaua de minte.Aceasta "afta bucala"este foarte aproape de masea si nu mai stiu ce sa cred.Acum simt ca interiorul obrazului este inflamat si tot am intentia sa-mi musc obrazul pentru ca este acel disconfort.Am folosit glicerina boraxata,apa cu bicarbonat.Inainte de a ajunge la dentist poate se rezolva prin anumite tratamente.Ajutati-ma!

Raspunsuri (3)

alexandra

acum 13 ani

exact aceeasi problema am si eu...in partea interioara a obrazului stang...stiu ca patilele alea Nistanina sunt f bune pt afte...tie ti`a trecut?ce ai luat?

acum 13 ani

Din fericire,la cateva zile dupa ce am postat mesajul mi-a trecut.Am facut galgara cu bicarbonat de foarte multe ori pe zi,adica mai mult de 3 ori si mi-a trecut.Si am mai folosit apa de gura,corsodyl parca se numea.Stiu ca mi-a recomandato dentistul cand am avut gingivita.
Eu eram pregatita sa ma duc la medic,dar din fericire nu a mai fost necesar.
Sper sa-ti treaca si tie la fel de repede cum mi-a trecut mie!

alexandra

acum 13 ani

aaa....am auzit ca e buna gargara cu bicarbonat...eu deocamdata am facut gargara cu ceai de pojarnita...si am luat astazi Nistanina, 3 pastile pe zi se iau...si deja ma simt mai bine.Multumescu oricum.Sanatate