Cum scap de ginecomastie?

Ginecomastie la adolescenti

Postata de Utilizator11709964229 cu 2 luni in urma.

Sufăr de ginecomastie.
Îmi puteți recomanda un medic bun pentru un consult in București .Am tiroidita autoimuna ,nu mi sa recomandat tratamente

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Ginecomastia este o afectiune care implica extinderea anormala a tesutului mamelor la barbati, cauzata de un dezechilibru de hormoni in organism. Tratamentul pentru ginecomastia depinde de cauza subiacenta, de simptome si de orice complicatii posibile.

Puteti incepe cu un consult la un medic endocrinolog, care va evalua nivelul hormonilor si poate recomanda un tratament pentru tiroidita autoimuna, daca este necesar.

In plus, un medic chirurg poate evalua in detaliu ginecomastia si, daca este necesar, va poate recomanda o procedura chirurgicala numita mastectomie, care implica indepartarea excesului de tesut mamar.

Alegeti un medic potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/endocrinologie, sau: https://www.clickmed.ro/medic/chirurgie-plastica

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/ginecomastia-hipertrofia-glandei-mamare-la-barbat_863

Va dorim multa sanatate!