Umflătură in zona anusului?

Ginecologie

Postata de Paul cu 8 luni in urma.

Bună ziua! Astăzi am observat o mică umflătură cu un capăt lung ca un vârf de creion în zona intimă, mai exact în partea anusului. Oare ce ar putea să fie? Când îl ating , mă doare. Menționez ca am vârsta de 23 de ani , sex masculin.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua!

Da, este posibil sa fie o umflatura hemoroidala. Hemoroizii sunt vene dilatate si inflamate localizate in zona anusului si rectului. Acestia pot fi insotiti de sangerari, mancarime si durere.

Exista mai multe cauze ale hemoroizilor, cum ar fi constipatia, efortul excesiv in timpul defecatiei, obezitatea si sedentarismul. De asemenea, acestia pot aparea si in timpul sarcinii sau pot fi ereditari.

Daca nu ati mai avut astfel de simptome anterior si daca sunteti preocupat de umflatura, este recomandat sa consultati un medic pentru o evaluare adecvata si confirmarea diagnosticului. Medicul va poate prescrie medicamente pentru ameliorarea simptomelor sau poate recomanda alte optiuni de tratament, cum ar fi modificarile in stilul de viata si dieta sau interventii minim invazive in cazurile severe.

Este important sa mentionati daca aveti si alte simptome insotitoare, cum ar fi sangerare rectala, senzatie de presiune sau senzatie de corp strain in regiunea anala.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/proctologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/simptomele-hemoroizilor_10504