Test hcg+beta ?

Ginecologie

Postata de Diana cu 7 luni in urma.

Bupa ultimul contact neprotejat a trecut 2 saptamani si o zi, am facut un test de singe hcg rezultatul ii <2,3. La asa termen rezultatul ii sigur ? Multumesc din start pentru ajutor

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Inteleg ca doriti sa stiti daca rezultatul testului de sange hCG este sigur, ac***a in vedere ca au trecut 2 saptamani si o zi de la ultimul contact neprotejat. Rezultatul <2,3 este considerat un rezultat negativ pentru prezenta hormonului hCG.

In general, nivelurile de hCG incep sa creasca dupa ce s-a produs conceptia si pot fi detectate in sange la cateva zile sau saptamani dupa aceasta. Cu toate acestea, perioada exacta in care nivelul hormonului hCG este detectabil poate varia de la o femeie la alta.

Ac***a in vedere ca au trecut aproximativ trei saptamani de la ultimul contact sexual neprotejat si rezultatul testului de sange hCG este negativ, acest rezultat sugereaza ca nu exista o sarcina in prezent. Cu toate acestea, pentru a fi siguri, va recomandam sa consultati medicul pentru o evaluare mai detaliata si pentru a discuta orice alte simptome sau ingrijorari pe care le-ati putea avea.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/primele-semne-care-anunta-sarcina_16006

Diana

acum 7 luni

Multumesc pentru raspuns dar as vrea sa stiu atunci cind ii mai bine de facut test hcg ca sa fiu sigura ca nu este sarcina, in internet ii scris ca la 2 sapt dupa ultimul contact sexual hcg fin singe arata