Sterilet hormonal ?

Ginecologie

Postata de Roxana cu 9 luni in urma.

Buna ziua! Am fost la ginecolog si mi s a spus ca am insuficienta ovariana si uterul nu e bine dezvoltat. Am 23 de ani si imi doresc foarte mult un copil. Mi s-a recomandat sterilet hormonal sau plicuri myo sun plus. Ma cam sperie recomandarea steriletului. Nu stiu ce sa fac sunt in dubii. Va rog sa imi raspundeti

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua!

Este important sa discutati mai multe detalii cu medicul ginecolog pentru a intelege in profunzime ambele optiuni si a decide care este cea mai potrivita pentru dumneavoastra.

Steriletul hormonal este un dispozitiv in forma de T care elibereaza treptat hormonii in uter, ajutand la prevenirea sarcinii. De asemenea, poate avea si alte beneficii, cum ar fi reducerea durerilor menstruale sau diminuarea fluxului menstrual. Pe de alta parte, plicurile Myo Sun Plus sunt un supliment alimentar destinat imbunatatirii functiei ovariene si endometriale.

Este important de mentionat ca ambele optiuni au scopuri diferite si trebuie sa tineti cont de nevoile si conditiile dumneavoastra specifice. De aceea, o discutie mai detaliata cu medicul ginecolog este esentiala pentru a obtine informatii clare si a face o alegere potrivita pentru dumneavoastra si situatia dumneavoastra medicala.

In cazul in care simtiti ca aveti nevoie de o a doua opinie, puteti lua in considerare programarea unei consultatii cu un alt medic ginecolog pentru a va asigura ca ati luat o decizie informata.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/atrezia-sau-agenezia-vaginala_20082