Sex Neprotejat?

Ginecologie

Postata de Dan cu 10 luni in urma.

Buna ziua, daca fac sex neprotejat cu sotia si Nu ejaculez in vagin, ejacularea este departe de vagin si dupa ce ejaculez merg sa fac dus si sa urinez si pe urma continui iar, poate sa ramana gravida sau nu? Atata timp cand o scot la timp inainte sa imi vina si nu ejaculez in vagin, pot face sex neprotejat fara ejaculare in orice moment al zilei sau in orice perioada a ei?

Dupa fie care ejaculare afara, deci nu in interiorul vaginului, merg urinez, fac dus bine, poate sau nu sa fie vorba de o sarcina?

Va rog frumos sa imi raspundeti cu detalii complete.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

Chiar si fara ejaculare in vagin, exista sanse de a ramane insarcinata in urma sexului neprotejat. Spermatozoizii pot supravietui in corpul femeii timp de cateva zile si pot calatori in sus catre trompele lui Falloppio, unde poate avea loc fertilizarea ovulului. Astfel, riscul persista chiar daca ejaculati in afara vaginului.

Intotdeauna exista o posibilitate mai mica de a ramane insarcinata daca ejaculati in afara vaginului, decat daca ejaculati in interior. Cu toate acestea, riscul inca exista si depinde si de ciclul menstrual al partenerei. In timpul unui ciclu menstrual regulat, zilele cele mai fertile sunt in jurul ovulatiei, care poate avea loc in aproximativ jumatatea ciclului. Asta inseamna ca, chiar si in afara acestor perioade fertile, exista inca o sansa de a ramane gravida.

Daca doriti sa evitati o sarcina, este recomandata utilizarea unei metode contraceptive eficiente, cum ar fi prezervativul sau pilula anticonceptionala. Aceste metode reduc semnificativ riscul de sarcina nedorita si protejeaza, de asemenea, de infectii cu transmitere sexuala.

In cazul in care sunteti ingrijorat, consultati un medic sau un specialist in planificare familiala pentru a discuta despre optiunile contraceptive si potentiale riscuri.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/informatii-de-baza-despre-sex_13763