Se poate administra Coriolus -MRL in alaptare?

Ginecologie

Postata de Mihaela cu 8 luni in urma.

Buna ziua,
In urma genotiparii mi-a reiesit HPV pozitiv pt genotipurile 52,54. Medicul ginecolog mi-a recomandat Coriolus MRL 3 cps/zi timp de 10 zile/ 3 luni si polygynax ovule 10z/ 3 luni. Polygymax este local si din cate am inteles nu afecteaza alaptarea insa la Coriolus am citit mai atent si este specificat consultati medicul daca sunteti insarcinata, alaptati sau luati diverse medicamente. Multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

In general, este intotdeauna recomandat sa discutati cu medicul dumneavoastra in legatura cu orice supliment sau medicament pe care intentionati sa il luati in timpul alaptarii, pentru siguranta si sanatatea dumneavoastra si a copilului dumneavoastra.

Desi Coriolus MRL este un supliment natural si nu exista studii specifice despre posibilele efecte in timpul alaptarii, este intotdeauna mai bine sa fiti precauta si sa aveti o discutie cu medicul dumneavoastra pentru a va asigura ca il puteti lua in siguranta.

Acest lucru se aplica si in cazul tuturor medicamentelor, inclusiv Polygynax ovule. Desi aceste ovule sunt administrate topic si nu ar trebui sa afecteze alaptarea, este totusi important sa va consultati medicul inainte de a le utiliza pentru a va asigura ca nu exista contraindicatii sau posibile riscuri pentru dumneavoastra si copilul dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog pentru recomandari adecvate: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/infectia-cu-hpv-simptome-cauze-investigatii-si-tratament_18637
sfatulmedicului.ro/HPV-si-cancerul-de-col-uterin/diagnosticarea-infectiilor-cu-hpv-si-preventia-cancerului-de-col-uterin_8090