Scurgere galbena urat mirositoare dupa 4 luni de la operatia de histerectomie totala ?

Ginecologie Histerectomie

Postata de Simona cu 4 ani in urma.

Buna ziua , am 41de ani si am facut acum 4 luni o operatie de histerectomie totala din cauza unui fibrom de 5,3 cm. Dupa 2 luni de la operatie am inceput sa am o sp***agere galbena urat mirositoare. Am mers la medicul care m-a operat si mi-a dat 7 zile ovule Betadine. A fost bine o zi iar apoi au revenit sp***agerile si am mers iar la cabinet la medic, mi-a dat Ziflex Duo pentru 7 zile. A fost bine doar 3 zile ca iar au revenit sp***agerile . Am sunat medicul si mi-a spus ca este normal sa am sp***agerile acestea deoarece procesul de vindecare se face printr-un proces de inflamare a cusaturii intravaginale si ca atele se resorb dupa 6 luni de la operatie. Mi-a spus sa ma spal cu apa cu bicarbonat si sapun cu degetul inauntru , sa nu folosesc irigatorul . Cand ma spal simt o unflatura la cusatura si miroase urat. Nu stiu daca fac bine sa stau asa , doar sa ma spal sau ar trebui sa pun iar ovule...sunt disperata pt. ca mi-e frica sa nu se suprainfecteze...Contactul sexual este horor...Daca poate cineva sa ma ajute cu un sfat, multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,

Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti intotdeauna la medic. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/efectele-histerectomiei_14838