Sarcina dupa Ellaone?

Ginecologie

Postata de MembruMobileApp1503291103 cu 6 ani in urma.

In data de 25 iunie am avut ultima menstruatie..am avut mereu un ciclu normal..in data de 05 iulie am avut un contact sexual si pentru ca nu ne doream un copil am luat Ellaone in ziua urmatoare ,la 21 ore dupa contact.
In aceeasi zi am facut greseala de a avea un nou contact..neprotejat..am crezut ca luand in aceeasi zi pilula de a doua zi va avea efect si pentru al doilea act..nu a avut si am ramas insarcinata..
Credeti ca sarcina ar putea avea probleme din cauza pilulei?Oare sarcina a aparut in urma celui de al doilea contact?
Va rog sa ma ajutati cu raspuns

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control ginecologic.
Articol de interes://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091

MembruMobileApp1503291103

acum 6 ani

Am fost si mi s-a confirmat sarcina.
Dar credeti ca sarcina a rezultat din al doilea act?chiar daca in aceeasi zi am luat cu cateva ore inainte ellaone?