Sangerare din cauza implantari?

Ginecologie

Postata de Utilizator11706969145 cu o luna in urma.

Buna, aseara dupa actul sexual am vazut mici urme de sange cand m am sters, mai bine de o luna eu si partenerul meu incercam sa concepem un copil, luna trecuta din 18 dimineata pana in 20 dimineata am avut menstruatie, testele de sarcina mi au iesit negative, credeti ca ar putea fi sange de la implantare?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Sangerarea de la implantarea oului fecundat in cavitatea uterina este un fenomen care poate aparea la unele femei, insa nu este o regulă. Acesta are loc, de obicei, in perioada aproximativa in care ar fi trebuit sa inceapa menstruatia, ceea ce poate genera confuzii.

In cazul dvs., ac***a in vedere ca sangerarea a aparut dupa actul sexual, exista si posibilitatea ca sangele sa fie cauzat de o rana superficiala sau de o iritatie la nivelul vaginului sau cervixului, mai ales daca actul sexual a fost intens sau prea uscat. Da, exista si sansa ca sangerarea sa fie de la implantare, dar fara un test pozitiv de sarcina este dificil de confirmat acest lucru.

Daca sangerarea persista sau se intensifica, e necesar sa consultati un medic. Un ginecolog poate clarifica situatia, prin diverse investigatii, inclusiv un test de sarcina de sange, mai sensibil decat cel pe urina, sau o ecografie vaginala.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/ciclul-menstrual-probleme-ce-pot-sa-apara_17618
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/factorii-de-risc-si-cauzele-aparitiei-metroragiilor_17143