Rh negativ afectează sarcina?

Ginecologie

Postata de DeliaV cu 8 luni in urma.

Dacă am facut 2 avorturi neștiind ca am rh negativ o sa mă afecteze pe viitor daca vreau copii sau există ceva tratament pentru asta (partenerul are rh pozitiv)?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Rh-ul negativ nu afecteaza sarcina in mod direct. Totusi, daca mama este Rh negativ si tatal este Rh pozitiv, exista riscul ca fatul sa mosteneasca factorul Rh pozitiv de la tata si astfel sa apara o incompatibilitate Rh intre mama si fat.

In timpul sarcinii sau la nastere, sangele fatului si al mamei ar putea sa se amestece. Acest lucru poate duce la producerea de anticorpi impotriva factorului Rh positiv, daca mama nu a fost expusa anterior la sange Rh pozitiv (de exemplu, prin transfuzii de sange sau prin sarcini anterioare cu fat Rh pozitiv). Acesti anticorpi pot afecta viitoarele sarcini, in special pe cele cu fat Rh pozitiv.

Pentru a preveni producerea acestor anticorpi, se realizeaza o injectie cu imunoglobulina anti-D (RhoGAM) la femeile Rh negative dupa avort, nastere sau alt eveniment care poate determina amestecul de sange intre fat si mama. Acest tratament previne sensitizarea mamei, redus riscul ca anticorpii sa afecteze sarcinile viitoare.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Analize-de-laborator/ce-trebuie-sa-stii-despre-incompatibilitatea-de-rh-in-sarcina_19258

DeliaV

acum 8 luni

Buna ziua,
Multumesc de raspuns ,dar daca deja exista acele celule anticorpi anti-Rh (D) in corp, se poate face un tratament pentru a putea avea o sarcina pe viitor?