rezultat test secretie vaginala pls help?

Ginecologie

Postata de floreacristinaflorina85 cu 6 ani in urma.

Buna ziua am facut un test papanicolau si o recoltare de secretie vaginala. La papanicolau inca nu mi-a iesit rezultatul dar la secretie da. ma puteti ajuta pina ajung la doctor sa imi ziceti mai pe inteleseul meu daca e ceva grav.
Celule epiteliale poligonale : relativ frecvente ;
Celule epiteliale rotunde : absente ;
Celule cu aspect de clue-cells : absente ;
Leucocite : relativ frecvente ;
Hematii : absente ;
Trichomonas vaginalis : nu se observa ;
Levuri : absente;
Flora microbiana :
relativ frecventi bacili Gram-negativi
relativ frecventa flora lactobacilara
Pe mediile de cultura insamantate s-au dezvoltat colonii de PROTEUS MIRABILIS ( 4+).
In functie de contextul clinic, medicul va aprecia oportunitatea tratamentului conform antibiogramei.
Pe mediile de cultura insamantate nu s-au dezvoltat colonii fungice.
Antibiograma (Secretie vaginala)
ANALIZE

REZULTATE

INTERVAL BIOLOGIC DE REFERINTA / UM

Sensibil Amikacin, Amoxicilina+Ac Clavulanic, Cefaclor, Cefoperazone, Ceftazidim, Ceftriaxon, Ciprofloxacin, Levofloxacina, Ofloxacin, Piperacilin+Tazobactam
Intermediar Ampicilin, Doxiciclina, Piperacilina, Trimetoprim/Sulfametoxazol
Multumesc

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Va recomandam sa mergeti la medic pentru interpretarea analizelor sau puteti folosi serviciul cu plata (//sfatulmedicului.ro/consulta-medicul-online), unde veti primi raspunsul medicului.

floreacristinaflorina85

acum 6 ani

multumesc asta stiu ca trebuie sa merg la medic astept si rezultatatul la papanicolau. Credeam ca isi poatre da cineva cu parerea orientativ.