reumatologie/ginecologie?

Ginecologie

Postata de Utilizator11537197764 cu 5 ani in urma.

Buna seara! As avea nevoie de indrumare de la un medic reumatolog/ginecolog. In urma unei lovituri in partea anterioara a soldului am facut o ecografie musculo-scheletala si mi s-a recomandat fizioterapie pentru ca am fost diagnosticata cu sindromul de tract iliotibial si bursita trohanteriana. Din pacate, simt ca e ceva mai mult deorece am o durere a ovarului si in zona inghinala (+ imi simt muschii in tensiune, atat lateral, frontal cat si dorsal). Ar fi ok un RMN in zona pelviana? S-ar vedea si musculatura?

Asta a fost buletinul ecografic:
- ingrosare difuza a benzii iliotibiale la nivelul trohanterului
- acumulare lichidiana moderata la nivelul bursei trohanteriene
- insertia musculaturii fetiere pe trohanter de aspect normal
- articulatie coxofemurala fara cumulare lichidiana
Concluzie:
- sindrom de tract iliotibial cu bursita trohanteriana

Nu prea inteleg cum in urma unei lovituri anterioare e inflamata o bursa laterala..
Ar putea fi vorba despre o compresie a unor artere/vene? Ceva la nervi? Ovar?

Raspunsuri (1)

Utilizator11537197764

acum 5 ani

Extraordinar, nu-mi raspunde nimeni. Inainte de a posta public am si platit pentru parerea unui medic si se pare ca astept de 2 zile degeaba.