Pot sa montez sterilet in prelungirea anticoncepționalelor?

Ginecologie

Postata de anca372 cu 6 ani in urma.

As vrea sa întrerup anticoncepționalele ( microginon)deoarece nu mai am sângerare de trei luni dar nu vreau si nu pot sa rămân fara protecție si m- am gândit sa montez sterilet. Am mai intrerupt anticoncepționalele acum trei ani din același motiv insa la doua luni , desi medicul se străduia cu medicație sa- mi provoace venirea ciclului, am rămas însărcinată. Soțul meu refuza folosirea prezervativului iar abstinența este exclusă. Deci, pot cere medicului ginecolog sa- mi monteze sterilet? Ce riscuri ar putea exista? Va mulțumesc anticipat.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control ginecologic.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/metode-contraceptive-dispozitivul-intrauterin-sau-steriletul_10436

anca372

acum 6 ani

Mulțumesc.