intrebari trompe infundate?

Ginecologie

Postata de noi2@ cu 6 ani in urma.

Buna ziua!

Am 27 ani si de 3 ani incerc sa obtin o sarcina..insa fara rezultat.
Am facut un set de analize de sange si bacteriologice care au iesit bine....dupa care am fost indrumata sa fac histerosalpingografie la Giulesti .
Rezultatul este unul f prost.....trompa dreapta nici macar nu s.a vazut la radiografie...iar cea stanga am inteles ca este f putin permeabila, iar hsg a fost f dureroasa pt mine, probabil datorita trompei infundate.
O sa va atasez imaginea cu radiografia ( cele 2 poze) .
Mi s.a recomandat histeroscopie cu canulatie si laparoscopie.

Intrebarile mele sunt:

Operatia este singura varianta de a remedia problemele de la nivelul trompelor sau pot ramane insarcinata doar cu trompa stanga, fiind putin permeabila?
Care sunt sansele de reusita in cazul acesta? Adica se pot desfunda ambele trompe sau exista riscul sa nu fie ceva bine si sa raman fara trompe in urma operatiei?
La cat timp dupa operatie este indicat sa incerc sa obtin o sarcina?
Care sunt cauzele infundarii lor? Este posibila o endometrioza?

Va multumesc !

Raspunsuri (2)

Utilizator11614012959

acum 3 ani

Bună... ai rezolvat ceva între timp??eu am avut o extrauterina și mi.au scos trompa stanga ... acum ma recuperez

noi2@

acum 3 ani

Am facut degeaba operatia aceea. Intre timp am facut fiv. Reusita din prima. Mult succes, recuperare usoara!