interpretare pap?

Ginecologie

Postata de merry_maz87 cu 6 ani in urma.

examenul citologic a fost realizat dupa recoltare in mediul lichid,frotiu citologic recoltat la pacienta sub pilule contraceptive cu vascularizatie cervicala accentuata,analiza efectuata pentru suspiciune macroscopica,frotiu satisfacator pentru recoltare,frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare fara anomalii nucleare,celule cilindrice endocervicale normale prezente,prezenta de numeroase polimorfonucleare si hematii.CONCLUZIE:1.frotiu negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna, 2. inflamatie nespecifica-de interpretat in functie de tabloul clinic.RECOMANDARE:-tinand cont de discordanta intre contextul clinic si aspectul troiului actual,se recomda colposcopie,-in absenta unor anormalitati colposcopice semnificative se recomanda HPV.Doctorita mi-a spus ca am o cervicita si asa m-as fi nascut cu ea,mi-a dat tratament atrican,ziflex,gynophyllus sr si carpicon,acest tratament mi sa dat pana sa vina rezultatul la pap, in 2016 am facut un HPV- a iesit nedetectabil urmat de 2 pap -inflamatie. sunt programata pentru o colposcopie in ianuarie 2018.Ce parere aveti dvs?Multumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Va recomandam sa mergeti la medic pentru interpretarea analizelor sau puteti folosi serviciul cu plata (//sfatulmedicului.ro/consulta-medicul-online), unde veti primi raspunsul medicului.