Scurgeri maronii dupa menstruatie

Ginecologie

Postata de Geo cu 8 luni in urma.

Îmi curge ceva maroniu de 5 zile, după o săptămână de menstruație nu am avut contact sexual ce pot face?ce se întâmplă?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Exista cateva cauza ce pot determina simptomele descrise de dumneavoastra:

Sangerare de intarziere: Puteti observa sangerari maronii timp de cateva zile dupa terminarea menstruatiei normale. Aceasta poate fi considerata o extensie a menstruatiei si este adesea normala, dar daca persista mai mult de cateva zile, ar putea fi util sa consultati un medic.

Infectie sau inflamatie: Sangerarea maronie persistenta ar putea fi un semn al unei infectii a aparatului reproducator sau a unor inflamatii. Este important sa consultati un medic pentru un diagnostic si tratament adecvat.

Dezechilibru hormonal: Uneori, dezechilibrele hormonale pot duce la sangerari neobisnuite. Acest lucru poate fi cauzat de stres, schimbari in alimentatie, viata sedentara, excesul de exercitii fizice sau alte afectiuni.

Este recomandat sa consultati un medic ginecolog pentru o evaluare adecvata. Acesta poate efectua anumite teste si examene pentru a determina cauza exacta a simptomelor dumneavoastra si pentru a va oferi un tratament adecvat.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/ciclul-menstrual-probleme-ce-pot-sa-apara_17618
sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/semne-si-simptome-ale-afectiunilor-vaginale_10031