fibroadenom mamar san stang grav?

Ginecologie

Postata de Utilizator11638528135 cu 2 ani in urma.

Bună ziua, ieri am efectuat o radiografie mamara deoarece simțeam o durere ca o înțepătura la inima la sânul stang, am fost diagnosticata cu fibroadenom mamar san stang, 2,4/mm care creste foarte repede și voi merge sa fac un irm. Este grav? Am 22 ani.

Raspunsuri (9)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/fibroadenomul-mamar-evolutie-si-complicatii_16772

I

acum 2 ani

Este nevoie de o intervenție chirurgicală, eu recent am avut și mă simt bine deja, însă am avut 2 fibroadenoame de 2 cm și 1,5. Cât de grav este vei afla după rezultatele biopsiei. Eu am avut miercuri intervenția și vineri deja am plecat acasă, fierele se scot la aproximativ 10-12 zile, intervenția chirurgicală la mine a ținut 40 de minute doar, după asta nu simți durere.

Anna

acum un an

Imi poti spune, te rog, unde si la ce medic te ai operat?

anamaria

acum un an

sunt din Republica Moldova, în Chișinău am avut operația

Anna

acum un an

Esti bn dupa operatie? Ti s a intarit zona cu operatia? Ti a mai aparut alt fibroadenom? Te as ruga, daca poti, sa mi dai mai multe detalii despre operatie.

anamaria

acum un an

da sunt bine, după asta am mai avut chisturi dar asta e hormonal și e okey nu necesită operație. mi-a rămas cicatricea mică din 4 cusături, locul nu a rămas tare, am aproape un an de la operatie. ce constă de dureri, depinde și în ce zonă ai fibroadenomul, eu am avut la sânul stâng partea de sus, dacă îi de jos mai complicat puțin, până la scoaterea ațelor trebuie să porți sutien non-stop cam atât, dacă mai ai nevoie de ceva informații mai bine sa discutăm in privat

Anna

acum un an

Multumesc mult. As vrea sa vb in privat.

I

acum un an

unde putem vorbi?

Cami

acum un an

Mă numesc Carmen mă confrunt cu aceeași situație vânătaie și durere San stâng .Cum vă simțiți acum ? Eu mâine merg la ecografie mamara