Dureri in zona ovarelor?

Ginecologie

Postata de georgiana cu 6 luni in urma.

De 3 zile ma confrunt cu durere in zona ovarelor,pana acum nu am mai avut asemenea dureri. In unele momente ma simt perfect,iar in alte momente ma dor exagerat.ciclul menstrual este regulat,iar în momentul actual nu sunt în perioada în care ar trebui sa ovulez.Dar am luat în 2 luni pastila de a 2a zi de 2 ori.La partener nu ar fi o problema pentru ca are toate analizele făcute.As dori sa știu din ce cauza am asemenea dureri ,pana sa ajung la doctor.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Durerea in zona ovarelor poate fi cauzata de mai multe conditii. Unele posibile cauze includ:

1. Sindromul ovarelor polichistice (SOP): Aceasta este o afectiune in care ovarele dezvolta multiple chisturi. Aceasta poate duce la durere in timpul ciclului menstrual.

2. Infectii ale tractului urinar sau ale organelor pelvine: Infectiile urinare sau infectiile organelor pelvine pot provoca, de asemenea, dureri in zona ovarelor. Aceste infectii pot necesita tratament cu antibiotice.

3. Endometrioza: Aceasta este o afectiune in care tesutul endometrial (care captuseste uterul) creste in afara uterului. Aceasta poate cauza dureri pelvine severe, inclusiv in zona ovarelor.

4. Cistita interstitiala: Aceasta este o afectiune cronica a vezicii urinare care provoaca simptome precum durere si presiune in zona pelviana.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/cand-devine-durerea-de-ovare-o-urgenta-medicalai_17741