Ce solutie pot avea daca am hpv negativ, dar la biopsie este LSIL/CIN1, iar la colposcopie TZ tip 3?

Ginecologie

Postata de Ana cu 9 luni in urma.

Buna ziua. in urma unui control Papanicolau am depistat ASCH - grad inalt., la ecografie - uter fibromatos, am facut si colposcopie si a iesit TZ tip 3, HPV este negativ, iar la biopsie a iesit - LSIL/ CIN1 si arie negradabila , mucus si cheag hematic cu prezenta de lambouri exocol cu acantoza si atipii citologice, mici fragmente epiteliu scuamos.
Am fost la medicul ginecolog saptamana aceasta si mi-a dat tratament ( isoprinosine si colpofix). Nu am inceput tratamentul, urmeaza sa il incep. A zis ca momentan nu este nevoie de operatie. sa vedem daca evolueaza.
Va rog sa-mi spuneti care este parerea dumneavostra, este bine sa merg si la alt medic, este bun tratamentul? poate evolua? Mentionez ca am si dureri de burta persistente.
Multumesc.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

LSIL (leziuni intraepiteliale scuamoase de grad scazut) sau CIN1 (neoplazie intraepiteliala cervicala de grad 1) este o modificare usoara a celulelor cervicale, care poate fi cauzata de infectia HPV.

Colposcopia gradului 3 al Zonei de Transformare (TZ) indica o zona extinsa cu potential crescut de crestere celulara anormala. Tratamentul cu Isoprinosine si Colpofix poate fi folosit pentru a incetini sau a inversa cresterea anormala a celulelor in cazurile mai putin severe.

Trebuie sa discutati despre aceste aspecte si eventualele alternative de tratament cu medicul. De asemenea, este important sa comunicati medicului si despre durerile de burta persistente pentru o evaluare adecvata.

Este important sa respectati recomandarile medicale si sa efectuati controale regulate pentru a monitoriza evolutia leziunii.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/7-intrebari-pe-care-trebuie-sa-le-adresati-medicului-ginecolog_12898

Ana

acum 9 luni

Multumesc foarte mult