Sindrom de intestin iritabil sau alta afectiune?

Gastroenterita

Postata de MihaiM cu un an in urma.

Buna seara, De o luna de zile am inceput sa am episoade diareice din senin. Obișnuiam să mănânc foarte picant înainte și tind sa cred că acest lucru ar fi putut cauza simptomele mele. Totul a debutat Intr-o zi cu o durere abdominala și ulterior un episod diareic. S-a întâmplat asta timp de 2-3 zile și ulterior am luat pastile antidiareice, iar acele episoade au dispărut timp de două zile după care au reapărut. In continuare, episoadele diareice s-au agravat in sensul că acestea erau de consistenta apoasa la un moment dat, după care s-au mai ameliorat. In mod normal, mergeam la toaleta o singura data pe zi, iar de când a debutat aceasta problema, ajung sa merg de la doua până la 5-6 ori pe zi. Un alt simptom pe care îl am sunt acumulările de gaze intestinale. Menționez faptul că sora mea a fost diagnosticata cu Heliobacter Pilory, iar eu nu am efectuat un consult in acest sens. Este posibil sa fiu și eu infectat? Aștept cu interes răspunsul dumneavoastră. Va mulțumesc!

Raspunsuri (3)

Admin SfatulMedicului

acum un an

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/infectia-cu-helicobacter-pylori_6637#Simptomatologie

MihaiM

acum un an

Am efectuat analizele și a reieșit astfel:
-caprotectina: 73.3
Infecție cu Heliobacter: Pozitiv
Hemoragii oculte in fecale: Slab pozitiv.
Mi-a fost recomandata colonoscopia. Îmi puteți spune la ce afecțiune sa mă aștept?
Menționez faptul că scaunele moi au încetat să mai apară și acum totul este mai ok.

Michael

acum 7 luni

Buna seara, am vrut sa stiu daca ai facut colonoscopia si ce rezultat ti a iesit.Eu nu am helycobacter, dar am gastrita , si treb sa fac si eu colonoscopia in noiembrie .