Probleme gastrointestinale?

Gastroenterita infectioasa

Postata de Cosmin Codau cu 2 ani in urma.

Bună ziua! Totul a debutat in Ianuarie 2021 cu scaune diareice, explozive. De atunci, in 90% din cazuri, am avut scaune doar dimineața, 2-3 in interval de o oră. Menționez că am 38 de ani, am făcut sport zilnic, nu am avut probleme de sănătate. Toate astea s-au intâmplat in Elveția. La un moment dat am discutat cu colegii de muncă din Elveția despre problemele astea şi am constatat că şi unii dintre ei le aveau. Evident, m-am gândit la paraziți. Cu toate acestea, la testul coproparazitologic efectuat la Sibiu (am revenit in România de 3 luni) a reieşit că nu aş avea paraziți. Am luat Albendazol şi, pentru prima dată după Ianuarie 2021, am avut scaune de mai multe ori pe parcursul zilei. Pe scurt, simptomele arată cam aşa: lipsă poftă de mâncare, crampe pe la coaste(gen lipsă magneziu..) balonare, oboseală, scaun in majoritatea cazurilor dimineața, scaun in majoritatea cazurilor de culoare galbenă, cu puncte sau fâşii albe. Am făcut tratament cu Enterocol şi Normix. Pe perioada tratamentului scaunul s-a inchis la culoare, dar tot avea puncte albe, mici, in compozitie. Ce ar putea fi? Mulțumesc.

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/tulburarile-gastrointestinale-sau-problemele-de-digestie_9768