gastrita cu durere in gat?

Gastrita eroziva Duodenita gastrita

Postata de Mihai_C_Bucuresti cu 4 ani in urma.

buna seara,de un an am gastritra si nu mi-a trecut,am slabit 25 kg,tin regim,am luat antiacide si tot nimica,am facut ecografie totul normal,doar o dischinezie biliara,am facut endoscopie esofag normal si duoden iara stomac "gastrita" si ceva polip asa mi-a spus doctorul dupa investigare,am luat si pantoprazol acu iau gaviscon si tot nu-mi trece,vreau sa mentionez ca durere nu am la stomac doar daca mananc mai mult ci simt o usturime in gat,am fost la ORL si mi-a gasit faringita cronica dar mi-a spus ca este de la esofag dar la esofag nu mi-a gasit nimica(endoscopia),gastrita se manifesta si cu usturime la gat?mai precis de la marul lui adam in jos o simt pe tot parcursul zilei,mai mult seara, mai putin o ora-doua dupa ce ma trezesc...

Raspunsuri (6)

SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Durerea-si-inflamatia-gatului/durerile-in-gat-de-ce-apar-si-cum-le-tratami_16187

Mihai_C_Bucuresti

acum 4 ani

asta e raspunsul dmv?la ce control sa mai merg daca am fost la :orl,gastroenterologie,exudat faringian,endoscopie,ecografie...?
daca pe aicea nu-s doctrori,asistenti,ceva...doar Admin site-ului care da link-uri ce rost mai are sa tineti acest forum.desfintati-l

Utilizator21576871715

acum 4 ani

Salut, Mihai! Ai reusit sa rezolvi problema? De cateva zile am si eu aceleasi simptome; e ca o senzatie de gust de piper mai in jos de marul lui adam si cam pana la plex. Nu am avut pana acum probleme de gastrita de care sa stiu. Acum insa am senzatia asta in gat deranjanta.
Daca ai gasit vreo solutie as aprecia un raspuns. Toate cele bune!

Costel

acum un an

Salut
Ai mai rezolvat ceva cu usturimea din gat ca si eu am aceiasi problema exact ca tine si poate imi dai un sfat?multumesc

Utilizator11577751492

acum 4 ani

Sunt din UK am avut aceasi problema
Se numeste GERD de la Gastro-Intestinal Acid Reflux Diasease e atunci cand te arde esofagul si stomacum cand mananci,ai gatul iritat gen bubos si respiri greu deasemenea dureri sau crampe la stomac sunt chestii comune.Se trateaza cu ranitidina dar se vindeca greu in decursul a un an daca bei ceaiuri calde iei ranitidina zilnic 2 pastile nu fumezi nu bei nu expui nasul sau gatul la toxine si nu bei acid sau mancaruri grele.Faringita si laringita cronica,nas uscat sau lipicios greu de desundat si senzatia de ardere a stomacului si esofagului sunt efectele GERDului.
Sper sa te fi ajutat.

Costel

acum un an

Salut
Si eu am aceiasi problema poti te rog sa lasi o adresa de fb sa vb?multumesc