Ce pot sa fac că sa fiu sigur?

Gastrita eroziva

Postata de Utilizator11704799858 cu 4 luni in urma.

Bună ziua. Am făcut analize de sânge după ce am fost diagnosticat cu gastrită atrofică cu metaplazie intestinală și iga.a iesit 1,3 Ua/ml. Pozitiv<10. Un doctor mi-a zis că nu sunt celiac.iar un altul că da. Ce ar trebui sa înțeleg. Va mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua!

Interpretarea rezultatelor analizelor poate fi confuza si este important sa obtineti o evaluare completa de la un medic specializat in boli digestive. Iata cativa pasi pe care ii puteti urma pentru a fi mai sigur in privinta diagnosticului:

1. Consultati un gastroenterolog specializat in boala celiaca, de preferat unul care lucreaza intr-un centru de diagnostic specializat in aceasta afectiune.

2. Discutati in detaliu despre istoricul medical si simptomele dvs. Cu un medic experimentat pentru a determina daca exista o suspiciune rezonabila de boala celiaca.

3. Intrebati medicul despre alte teste disponibile pentru diagnosticul bolii celiace. In plus fata de testul serologic IgA, pot fi efectuate si biopsii ale intestinului subtire, care sunt considerate metoda standard de diagnostic.

4. Ramaneti consecvent si urmati sfaturile si tratamentul pe care medicul specializat vi le prescrie.

Este important sa nu va bazati doar pe un singur rezultat de analiza pentru a va pune un diagnostic. Numai un medic specializat va poate oferi o evaluare completa si sigura a situatiei dvs.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ulcerul-gastroduodenal/tot-ce-trebuie-sa-stiti-despre-gastrita_17305