Cand se recomanda sa faci analizele gastrina serica si cromogranina A?

Gastrinom

Postata de Utilizator11698687827 cu o luna in urma.

Gastrita eritemantosa antrala, duodenita eritemantosa ,metaplazie intestinala diagnosticul la externare

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Analizele gastrina serica si cromogranina A sunt de obicei recomandate pentru diagnosticarea si urmarirea unor tulburari gastrointestinale si neuroendocrine, inclusiv gastrita cronica cu hiperplazie de celule gastrice, sindromul Zollinger-Ellison, tumori neuroendocrine, etc.

In cazul dvs., luand in considerare diagnosticul de gastrita eritematoasa antrala, duodenita eritematoasa si metaplazie intestinala, aceste analize pot fi utile si relevante. Dar, inainte de toate, este necesar sa discutati ultimele rezultate si simptomele dvs. actuale cu medicul dvs. gastroenterolog.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ulcerul-gastroduodenal/cum-tii-dieta-daca-suferi-de-gastrita-sau-ulcer_15772
sfatulmedicului.ro/Ulcerul-gastroduodenal/tot-ce-trebuie-sa-stiti-despre-gastrita_17305
sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/gastrita-tipuri-cauze-si-tratament_18497

Va dorim multa sanatate!