Tusesc foarte des

Fumatul

Postata de Potoapea Alexandra cu 11 ani in urma.

Buna de ceva timp tusesc foarte des dimineata si seara, dar si dupa ce mananc... sunt fumatoare....am fost racita acum 3 luni dar de atunci am ramas cu tusa aceasta. la inceput era o tusa simpla dar pe urma s`a modificat ca sa zic asa... nu fumez foarte mult. 7-8 tigari la zi... ar putea fi de la ele ? va multumesc :*

Raspunsuri (4)

Medic.Fares

acum 11 ani

Fumatul intretine o iritatie la nivelul arborelui bronsic, care s-a suprapus peste inflamatia produsa de raceala, si reactia organismului este de a produce mucus pentru a proreja mucoasa respiratorie. Va recomand sirop Plantusin Forte, cate 3-4 linguri pe zi. In plus ar fi bine sa evitati alimentele care formeaza mucus: faina alba, zahar, lactate, si sa consumati lichide, de preferinta ceai cald. Un ceai eficient si foarte placut la gust este ceaiul Hapciu. Se poate indulci cu miere, sau direct cu sirop Plantusin Forte. Ar fi foarte bine sa renuntati la fumat!!!

Multa sanatate

Potoapea Alexandra

acum 11 ani

Va multumesc foarte mult pentru sfat, dar problema este ca eu sunt plecata din tara, sunt in Anglia si nu stiu ce as putea gasi aici pentru astfel de tuse. Dar pana atunci o sa imi fac cate un ceai . Va multumesc enorm

ala bala

acum 11 ani

Nu pot sa nu remarc "nu fumez foarte mult. 7-8 tigari la zi". Mda!

Potoapea Alexandra

acum 11 ani

in primul rand , nu se poate spune ca fumez exagerat de mult. fata de alti fumatori care fumeaza cate un pachet la zi . La mine sunt zile cand imi ajunge un pachet si 3 zile. De aia am zis ca nu fumez foarte mult ;) .!