Tusea si fumatul

Fumatul Profilaxia tusei convulsive

Postata de cu 14 ani in urma.

Buna ziua,

Sunt fumatoare aproximativ un pachet de tigari pe zi, de mai bine de 9 ani. De cateva luni a, inceput sa tusesc, tusea nu este violenta dar ma deranjeaza foarte mult, deoarece tot timpul simt ca a un nod in gat. De asemenea, prezint o expectoratie cu mucoasa, insa nu in fiecare zi. De cateva zile incerc sa ma las de tutun, folosesc nicorette (plasturi de 15 mg), dar din pacate am mai fumat trei tigari in trei zile de cand m-am decis sa renunt, chiar daca am avut plasturele nicorette lipit. Apreciez orice sfat care m-ar putea ajuta sa renunt definitiv la acest viciu. Va multumesc!

Raspunsuri (6)

Medic de garda

acum 14 ani

Stimata doamna,

Faptul ca doriti sa va lasati de fumat este OK. Pe langa Nicotette mai este nevoie totusi si de ceva vointa si convingerea ca fumatul nu poate aduce decat necazuri in nici un caz bucurii. Faptul ca tusiti demonstreaza ca dumneavoastra faceti parte din cei care au probleme din cauza fumatului. Bolile date de fumat sunt de obicei nevindecabile (infertilitate definitiva, cancer, bronsita, emfizem pulmonar, aterocreloza, carii, halena etc). Deci, daca doriti sa va verific de afectiunile mentionate va trebuie si putina "vointa".

Daca tusea persista este necesar sa fiti examionata de un medic pneumolog cu experienta pentru a preciza cauza.

lillyput

acum 14 ani

Iti recomand cartea lui Allen Carr, In sfarsit nefumator, metoda usoara. Nu o sa iti para rau daca o citesti. O gasesti si pe net in format electronic. Cu Nicorette si p***ai d-astea nu ai sa renunti, cum spune si autorul cartii e ca si cum unui dependent de heroina ii spui, nu mai fuma heroina, injecteazati-o. Eu m-am lasat dupa ce am citit-o, dupa 8 ani, 1 pach/zi, si nu e deloc greu, absolut deloc!

mary

acum 14 ani

ma numesc mary...am 29 de ani si fumez de la 24 de ani m am apucat la locul de munca...din p***ae....de cam 2 luni tuseshsc ingrozitor....mai ales dimineatza..vreau sa ma las....voi lucra la vointa

Lori

acum 8 ani

sunt fumatoare de 3 ani. De obicei tratez crizele de tusa cu siropuri: de patlagina, Prospan de iedera; ridiche cu miere si ceaiuri. Dar din ce in ce sunt mai dese si reapar.Credeti ca ar putea fi vorba de ceva mai grav decat simple tuse? Multtumesc

Ecaterina

acum 8 ani

Intr-adevar cel mai bine e sa nu mai fumati. Tusa o sputeti ameliora cu ceaiul de ghimbir si siropul Prospan pe baza de iedera. Eu deseori nu imi dau seama ce fel de tusa am, astfel medicul mi-a recomandat acest sirop natural. Cel putim pe mine ma ajuta. Sanatate!

MembruMobileApp1481148003

acum 7 ani

Intr-adevar, un sirop expectorant face treaba fooooarte buna! Eu folosesc *** si chiar ma ajuta foarte mult.