Simptome dupa ce renunti la fumat? Flegme, expectoratii maron?

Fumatul

Postata de MembruMobileApp150330210428199 cu 4 ore in urma.

Salutare! M-am lăsat de fumat de 1 luna. Am 37 de ani si fumez cam de la 20.
Am început sa expectorez ca niște puncte maro, niste punctulete, micute ce 2 mm - 5 mm(culoarea grudonului de se pune pe filtru). Ni am băgat de seama daca expectoram si înainte sa ma las, atunci nu dadeam importanta
Ați mai pățit asa ceva? Acum iau erdomed la indicațiile pneumologului. Și aștept rezultatele la radiografie. Sper ca totul sa fie bine.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 ore

Buna ziua,

Simptomele dupa renuntarea la fumat pot varia de la o persoana la alta.

Flegmele si expectoratiile maron sunt destul de comune si pot aparea din cauza eliberarii mucusului si toxinelor acumulate in timpul perioadei in care ati fumat.

Punctele maro pe care le mentionati pot fi particule de tutun sau alte substante pe care le-ati inhalat in timp ce fumati si care sunt acum eliminate din plamani. Este un semn bun, chiar daca nu este placut. Cu toate acestea, daca simptomele persista sau daca prezintati alte simptome, cum ar fi durerea in piept sau greutatea la respiratie, va recomandam sa consultati un medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Fumatul-si-efectele-acestuia/ce-se-intampla-dupa-ce-renunti-la-fumati_18236
https://sfatulmedicului.ro/Fumatul-si-efectele-acestuia/beneficiile-renuntarii-la-fumat_9947