Senzatie de tuse dupa ce se lasa seara?

Fumatul

Postata de Ciprian cu 2 ani in urma.

Buna ziua!
Nu stiu Cum sa descriu mai bine problema mea, dar am nevoie de un sfat.
Am 20 de ani, fumez de 3-4. In urma cu 2 săptămâni am ajuns acasă pe seara, ora 23. Am vrut sa dorm, eu de felul meu dorm pe o parte, la fel și atunci, dar am avut o criză de tuse. Tuse seaca, cu cât trăgeam aer mai mult cu atat imi venea sa tusesc mai tare.
Am adormit intr un final, dar de atunci, în fiecare seara, dupa lăsarea întunericului cand inspir, imi vine sa tusesc involuntar, simt ca nu pot tine aerul in plămâni. Dacă inspir progresiv, putin cate putin, pot trece peste acea senzatie, dar daca inspir puternic, brusc, nu pot tine aerul în plămâni.
Intrebarea mea este: este grav? De Ce mereu dupa lăsarea întunericului, chiar daca sunt in pat, chiar daca ma mișc, chiar daca sunt la volan sau pur și simplu stau pe scaun, mereu, senzația revine dupa lansarea întunericului?
Multumesc anticipat, sper ca am pus intrebarea pe topicul bun, eu personal consider că este o.problema ce deriva de la fumat. Astept păreri.

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/remedii-la-indemana-pentru-a-scapa-de-tuse_16517