Probleme nefumator

Fumatul

Postata de catalin66yo cu 14 ani in urma.

Buna ziua

Am si eu o problema cu care sper sa ma puteti ajuta: Am fumat 11 ani si acuma de 9 luni nu mai fumez. Cam de vreo luna incoace ma trezesc dimineata cu un gust foarte neplacut in gura si o depunere pe dinti - ca si cum as fi fumat un pachet de tigari toata noaptea si mai simt si gust de nicotina. Imi puteti spune ce sa fac? Ce sa iau? Exista vreun tratament pentru asa ceva?

Multumesc anticipat

Cu respect, Georgescu Catalin

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 14 ani

Nu am intalnit asa ceva nici in experienta proprie ,nici din auzite. Sa fie oare fenomenul de detoxifiere ?.....n-as crede....Cred ca ar fi bine sa-ti faci niste investigatii la colecist. Incearca si folosirea unei ape de gura,fara alcool,seara dupa periaj, sa vezi daca se schimba ceva.

catalin66yo

acum 14 ani

Majoritatea imi spun ca inca se mai elimina nicotina - din cauza nicotinei simt asa gust si din cauza gudronului mi se fac depunerile pe dinti. Ce ar fi ok pentru detoxifiere?

floryny

acum 14 ani

Buna catalin66yo,

Mergi la medicul de familie sa-ti faca un consult. In general cand bila e foarte incarcata sau mai lenesa atunci capeti gustul amar in gura. Poti merge la medicul stomatolog pentru un detartraj.

Adrienne

acum 14 ani

Toate simptomele descrise de tine sunt specifice intoxicarii organismului. Detoxifierea consta in stimularea metabolismului, neutralizarea si eliminarea toxinelor prin reducerea retentiei hidrice,imbunatatirea oxigenarii tesuturilor si a sangelui pentru revitalizarea celulelor. Organele care contribuie la eliminarea toxinelor din corp sunt :intestinul,ficatul, rinichii ,plamanul si pielea [prin transpiratie ].Eliminarea toxinelor se asigura prin miscare [ex. fizice],o alimentatie sanatoasa cu legume, fructe,peste, carne de pasare,lactate, proteine vegetale. Se asigura o hidratare corespunzatoare prin consumul a minimum 2l/zi de apa plata,suc de legume sau fructe. Se pot alege diferite produse naturiste pt. detoxifierea organismului,pe langa acest stil de viata. Cauta pe net si vei gasi multe" Cure de detoxifiere" a organismului cu diferite sucuri de fructe sau legume, si-ti poti alege ceva care sa ti se potriveasca si sa-ti fie usor de urmat. Dar, pentru a face toate aceste lucruri, trebuie sa crezi ca nu este o simpla teorie, ci trebuie sa te implici cu toata seriozitatea. Nu exista niste hapuri miraculoase ,pe care sa le inghiti fara a face nicio schimbarein viata de zi cu zi. Succes !