problema cu renuntarea la fumat

Fumatul

Postata de gmrdy cu 13 ani in urma.

Eu imi doresc sa ma las de fumat .De fiecare data cand incerc sa renunt la a mai fuma,dupa 4-5 ore in care nu fumez am dureri ingrozitoare de cap .Aprind o tigara ,fumez si aceasta durere trece ,se calmeaza . Va rog ,cine imi poate raspunde , ce as putea face?

Raspunsuri (7)

Medic Epuran

acum 13 ani

Fenomenul este probabil produs de lipsa nicotinei. Aceasta însă se poate administra pe orice cale în stare pură (fără a fi amestecată cu sutele de otrăvuri din ţigari) de exemplu: prin piele (plasturi cu nicotină), per lingual (gumă cu nicotină), nazal (spray cu nicotină)

gmrdy

acum 13 ani

Multumesc pentru raspuns.Nu se poate sa renunt fara a administra cele spuse? pur si simplu? ma refer chiar si la ceva naturist , nefumand cand am dureri de cap , ele nu trec absolut deloc fara administrare de nicotina?

Medic Epuran

acum 13 ani

Nu cunosc efectele obţinute prin administrarea unui tratament naturist (dacă cumva există un astfel de tratament naturist)

Nirolf

acum 12 ani

Nicotina este foarte ''c***a'', actioneaza direct asupra glandei pituitare si stimuleaza secretia de endorfine, ceea ce creaza dependenta de la primul fum. Am citit undeva ca doar 1 din 10 se pot lasa de fumat, fata de 3 din 10 care se lasa de droguri (banuiesc ca era vorba de droguri ''slabe'' nu heroina).
Singura modalitate de a scapa de nicotina este de a stimula secretia acestor endorfine prin alte mijloace.

Carpe Diem

acum 12 ani

Nicotina este considerata drogul cu cea mai puternica adictie. Un ajutor sigur veti primi daca mergeti in localitatea dvs la spitalul sau dispensarul TBC pt a va inscrie in programul STOP FUMAT, costa in jur de 100 ron ( este subventionat de stat si dureaza o luna, nu va afecteaza viata de zi cu zi pt ca nu veti fi internat) si beneficiati de medicatia si consilierea ( care va vor ajuta sa treceti peste sevraj) care se primeste pe parcursul intregului tratament si iesiti din program nefumator, mai departe depinzand doar de dvs daca veti ramane nefumator. Daca veti dori sa faceti trataemntul pe cont propriu veti iesi la un cost de aproximativ200-400 ron, plus ca nu beneficiati de ajutorul specialistilor.

dobai aurel oradea jud.bihor 0259417221

acum 11 ani

doresc consiliere pentru renuntarea la fumat prin spitalul de pneumoftiziologie din oradea sectia pneumologie 1 - tbc - si a ma inscrie in programul stop fumat . cum trebuie sa procedez, cand si la care medic trebuie sa ma adresez.va multumesc foarte mult.g3b0o

Carpe Diem

acum 11 ani

Anul trecut doamna doctor Andrada Florian era unul dintre medicii care se ocupau si de programul Stop fumat, mergeti la spitalul TBC si veti fi indrumat de la poarta.
Succes!