O intepatura la plamani

Fumatul

Postata de PopaAdrian94 cu 13 ani in urma.

Buna ziua !!!

Am o problema de aproape o saptamana ,ma doare plamanul drept durerea este de tip intepatura.
Nu sunt racit , oare este cauzata din cauza fumatului ? Fumez de aproximativ 6 luni.
E posibil ca de la aceasta intepatura sa am Cancer ?Din cate m''am informat cancerul are ceva simptome mai complicate (sau nu ?)
Nu am consultat nici un medic momentan...

Raspunsuri (28)

Medic Epuran

acum 13 ani

În cazul d-vs poate fi vorba de o afecţiune pleurală sau de o durere de cauză reumatismală. Totuşi primele investigaţii trebuie îndreptate spre sfera pulmonară (radiografie)

PopaAdrian94

acum 13 ani

Va multumesc pentru sfaturi ! Mi-ati fost de ajutor !

Dr. Manuela Magdau

acum 13 ani

Daca acel "94" de langa numele tau e anul nasterii, nu, nu poate fi cancer la plamani! Intepaturile pot fi cauzate de iritatii ale pleurei sau sunt de natura reumatica si vor trece cu un ibuprofen sau doua. Daca vrei sa fii convins, fa-ti o radiografie pulmonara! Si nu mai fuma!
Ma intriga faptul ca orice aberatii pot fi postate pe acest forum, fara sa le restrictioneze sau sa le stearga nimeni. Acest tip cu "pericol"-ul este sau drogat sau rau intentionat si nu stiu daca face bine cuiva sa citeasca pe un site serios asemenea aberatii scrise de oricine! Intrucat cultura medicala in Romania lasa mult de dorit in marea majoritate a pup**atiei, pot fi multi care sa si creada unele dintre p***aile de mai sus!

Iuli

acum 13 ani

Doamna doctor, ati incercat sa va adresati administratiei forumului in legatura cu aceasta persoana?

Dr. Manuela Magdau

acum 13 ani

Nu, nu am disponibilitate si timp sa ma implic in aceste probleme!

Iuli

acum 13 ani

Am inteles.. Eu am incercat, a mers o perioada. Voi incerca din nou.

O seara buna va doresc.

Iuli

acum 13 ani

Iata ca a functionat...cat de cat.

Dr. Manuela Magdau

acum 13 ani

Da, multumesc in numele tuturor!

CLaudiu

acum 12 ani

Buna seara Doamna doctor! Am o problema....acum doi ani am racit destul de zdravan la plamani, am urmat un tratament cu augmentin si eurespal si pentru moment imi trecuse. p***aa mea a fost sa merg la munte si sa fumez (fumez de 5 ani, deci aveam 3 ani de cand s-a intamplat). Dupa terminarea tratamentului am inceput sa simt intepaturi destul de puternice la plamanul drept. Astazi inca le simt si pe de asupra ma doare coloana vertebrala cand apas pe ea (durerea e prezenta exact langa plaman, pe coloana). Am de gand sa-mi efectuez o radiografie pulmonara si sa urmez un tratament cu augmentin. Ce parere aveti ?

Dr. Manuela Magdau

acum 12 ani

Daca nu ai alte simptome decat aceasta durere nu este cazul sa iei acum Augmentin pt. ca nu te va ajuta! Aceste dureri par, mult mai probabil, de cauza reumatica, deci "de la coloana", motiv pt. care se pot trata cu antiinflamatoare. Ca sa te convingi ca nu ai nimic la plamani fa o radiogrfie, dar nu lua antibiotic decat daca ai semne sau simptome ce sugereaza o infectie! Aceste dureri par sa fie cronice, deci nu se vor vindeca, dar se pot ameliora, pana la disparitie, pe termen lung daca iei cateva zile de Ibuprofen sau alt antiinflamator. Daca insa persista in ciuda tratamentului antiinflamator, du-te la un reumatolog pt. un consult (durerea mare in punct fix, langa coloana, poate sugera inclusiv hernie de disc).

Alex

acum 11 ani

Domn doctor . De 2 zile ma apucat o durere in zona plamanului drept si in zona inimii . Durerea aprare cand respir adanc . Ce ar putea fi ?

Alex

acum 11 ani

In zona plamanului stang adica in pe paretea cu inima in spate .

as.ambulanta

acum 11 ani

Alex.poate fi o nevralgie intercostala care trece de la sine :)

vlad1990

acum 11 ani

buna ziua,

ma numesc vlad am 23 de ani, fumato de 3 ani(in ultima saptamana am fumat maxim 5-6 tigari pe zi pentru ca vreau sa ma las), de 2 zile simt o presiune in piept chiar in dreptul osului(stern daca zic bine) si o intepatura in spate cam la o palma in jos de umar, si plus am un nod in gat parca mi-e greu sa inghit de multe ori. sunt foarte speriat si nu stiu ce sa fac, o sa merg la doctor luni dar as vrea sa stiu ce ar putea fi.(am fost si foarte speriat si foarte stresat in ultima vreme nu stiu daca are vre-o legatura.)

multumesc si astept raspunsul dumneavoastra,

o zi buna

Free

acum 9 ani

nodul in gat e din cauza stresului ,s-ar putea sa ai depresie,alearga fa sport ceva ,iar daca nu consumi alcool, o bere pe saptamana ar fi binevenita

Free

acum 9 ani

raspuns pt Vlad1990

Free

acum 9 ani

nodul in gat e din cauza stresului ,s-ar putea sa ai depresie,alearga fa sport ceva ,iar daca nu consumi alcool, o bere pe saptamana ar fi binevenita

emilia

acum 10 ani

buna seara,azi dimineata m-am trezit cu o durere imensa de spate in zona plamanilor, este o durere care imi taie respiratia,de la ce ar putea fi?...eu am o mica hernie si coloana putin stramba in urma unui rmn,insa nu am avut durerile in zona plamanilor,ci la mijloc....astept un raspuns,va multumesc

inna

acum 10 ani

buna ziua eu ma confrunt cu o durere dar nu sint sigura ca e plaminul,am 19 ani ,,problema e ca numi ajunge destul oxigen pentru a respira si ma doare groaznic in spate in dreapta in preajma plaminului iar cind respir ma doare si pieptul paralel cu spatele oare ce sa fie am fost la medic si mia dat solutie de cocarnit..pe 6 zile si am tot acelasi dureri si acelasi respiratie va rog din inima sami spuneti am facut radiografie la plamin si mi sa spus ca e ok..va rog din inima,,,,multumesc

catalin97

acum 10 ani

buna ziua de ieri am inceput sa am niste dureri pe la plamanul drept care poate fi cauza?

Pag 1 din 2