Mucoasa in gat

Fumatul

Postata de calin2000 cu 8 ani in urma.

Buna ziua! Acum vreo 3 saptamani am fost intr-o excursie si am fumat mult, si am mai fumat acum vreo 5 zile 3-4 tigari. Problema e ca am mucoasa in gat care nu ma lasa sa inghit bine. Trebuie sa ma fortez putin sa inghit si cand nu imi iese, parca imi tresalta inima, ma panichez. Saliva e putin cleioasa, probabil din cauza mucusului care uneori ma impiedica si din a respira cum trebuie. Imi puteti da niste sfaturi sa scap mai repede, va rog?

Raspunsuri (2)

Medic.Fares

acum 8 ani

Buna ziua.Va recomand evitarea consumului de alimente producatoare de mucus, cel putin pe perioada infectiilor, cum sunt alimentele acidifiante : cazeina din produsele lactate, carnea, zaharurile rafinate( dulciurile, produsele de cofetarie), zaharul alb, prajelile de toate felurile, excesul de fasole.Mancatul in exces a mai multor alimente la aceeasi masa combinate produc de asemeni mucozitati.
Consumati alimente detoxifiante si alcaline, hranitoare si usor de digerat cum sunt fructele, legumele, zarzavatul, sub forma cruda, de suc, coapte, fierte, supe calde, cereale integrale, fulgi de cereale, terciuri, mamaliga.
Ceaiurile calde, cum sunt ceaiul Planttusin sau Usurarea respiratiei ajuta la stimularea functiei de detoxifiere a organismului si faciliteaza fluidificarea si eliminarea mucusului.O cura cu ulei esential de pin si eucalipt de 2-3 saptamai, ajuta in reechilibrarea organismului si in special in afectiunile respiratorii.Multa sanatate!

calin2000

acum 8 ani

Multumesc pentru sfaturi!