Ma doare in piept + probleme de respiratie

Fumatul

Postata de vlad_dani86 cu 11 ani in urma.

Buna ziua, am 26 de ani, tocmai ce m-am lasat de fumat de 1 luna (am fumat 8 ani) si am niste probleme.

Tusesc rau, mai ales noaptea si ma doare rau pieptul, expectorez (tot timpul) si simt ca ma innec in gat si in nas cu secretii, pe care ma chinui teribil sa le scot din nas.
Printre altele am fost operat de deviatie de sept acum 2-3 ani iar acum un an am fost diagnosticat si cu stafilococ auriu de care nu reusesc sa scap. Precizez si cu dantura sunt varza + de jumatate de an mi-a aparut si o stare de oboseala nejustificata.

As aprecia tare mult sfatul dumneavoastra. Multumesc anticipat, o zi frumoasa!

Raspunsuri (3)

Sigada

acum 11 ani

Va recomand un consult la pneumologie pentru evaluarea simptomelor si stabilirea unui diagnostic si a unui plan de tratament,

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este bine sa incepeti cu un consult de pneumologie ( efectuarea radiografiei pulmonare).
Stafilococul se trateaza numai daca produce infectie ;frecventa persoanelor "purtatoare" de stafilococ nazal este destul de mare.

vlad_dani86

acum 11 ani

Am fost la Spitalul de Pneumologie Sf.Stefan si mi-au facut radiografie. Rezultatul a fost acela ca sunt curat la plamani, in schimb mi-au gasit amigdalele marite. Acum fac tratament cu Klacid de 500mg, ACC capsule de 200mg, sirop Flavamed si Albastru de metil. Este recomandat, dupa ce termin tratamentul, sa ma duc sa imi fac si analize de sange? Multumesc anticipat, o zi buna!