GGT marit din cauza fumatului?

Fumatul Abuz de stupefiante

Postata de isabella.isa cu 7 ani in urma.

Am primit astazi rezultatul unor analize medicale in urma carora a rezultat GGT=150 u/l, restul analizelor fiind in limite normale. Am fost diagnosticata recent cu hiperplazie focala nodulara si urmez tratament cu Essentiale Forte N si Ursofalk. Pot aceste medicamente sa determine cresterea gamei GT sau valoarea este ridicata din cauza problemei la ficat?
Inainte de a urma acest tratament GGT a fost 108 u/l (14.10.2016) si 138 u/l (23.11.2016) - dupa un tratament de 30 zile cu silimarina. Din ce cauza GGT creste de la o luna la alta desi restul analizelor sunt bune?

Fumatul ar putea fi o cauza?

Raspunsuri (3)

Psih. Stefania Budacu

acum 7 ani

Buna seara. Poate v-ati gandit si dvs sa folositi, totusi, mai ales pentru ficat, un tratament naturist; poate v-a "luat valul" medicamentelor si v-ati gandit ca e mai simplu "asa"... Va recomand sa cautati pe internet "compot de sfecla rosie" si sa folositi ceaiuri de armurariu, de rostopasca, ceaiul verde... Renuntati la carne si dulciuri (ramane doar mierea), consumati polen si cat mai mult grepfruit! Faceti analize complete pentru ficat, tot ce se poate, pentru a sti exact care este situatia. Toate cele bune!

isabella.isa

acum 7 ani

Am efectuat deja toate analizele pt ficat si sunt in limitele normale, inclusiv analizele pt hepatita si sunt negative. Ma intereseaza doar sa stiu daca din cauza medicamentelor prescrise de medic pe care le iau a crescut GGT si daca ar trebui sa nu le mai iau.

Utilizator11643140791

acum 2 ani

Buna seara,cum ati rezolvat problema hiperplaziei,eu am aceeasi problema de 2 ani.Ati recurs la operatie?