Fumatul si sistemul digestiv

Fumatul

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

Dupa mai bine 33 ani de fumat, m-am lasat de o luna si o saptamana. M-am lasat deoarece mi-au iesit analizele f rau , mai ales cele de ficat(transaminaze) , m-am lasat pt ca au insistat copiii mei si pt ca VREAU SA TRAIESC. M-am lasat de fumat dintr-o data. Nu a fost si nu este nici acum usor, dar am rezistat. Cu mintea as mai fuma dar nu trec la fapte . Incercati, cu ajutorul prietenilor, a familiei, a colegilor si mai ales al lui Dumnezeu veti reusi!!! Doamne ajuta!!

Raspunsuri (4)

acum 15 ani

Buna Anca,

Vreau sa te felicit pentru vointa de care dai dovada si pentru ca ne-ai impartasit experienta ta.
Ne-ai demonstrat ca se poate si ca totul tine de vointa.
Ne ascundem de multe ori "dupa degete" si ne amagim ca renuntatul la fumat este imposibil, ca fumatul este un drog, ca odata ce am luat-o pe acest drum, nu mai e cale de intoarcere.
Total fals... este vorba doar de autosugestie, de dependenta de acest gest, de a duce tigara la gura!
Ne creaza vreo placere acel fum nociv care ne invadeaza gura?
Stam vreodata sa ne gandim ca odata ce tragem de tigara tot interiorul nostru este invadat de fum?
Care este de fapt placerea fumatului?
Nu exista nici o placere.
Suntem slabi si asta este realitatea!
Suntem lipsiti de vointa si nu suntem in stare sa apreciem ceva foarte important, Sanatatea!

Felicitari inca o data Anca si mult succes!

Dorina6899908

acum 15 ani

Dupa 32 de ani de fumat, m-am lasat tot dintr-o data,nu am apelat la inlocuitori, de nici un fel si cu tigarile pe masa. Se implinesc acus sase ani si cu toate ca de atunci am intampinat multe, nu m-am apucat din nou. Felicitari si multa, multa vointa, in continuare.....

Dorina6899908

acum 15 ani

Draga Omnia!!!suntem victimile unuia sau uneia ,nu prea sanatos la cap.Este username 85926 ,care intra seara de seara, dupa ora 12 si sub diferite nume {caci are o imaginatie destul de bogata} lanseaza diferite subiecte, aiurea, nu are nicio problema, doar sa se distreze,intra si in discutii, sub dif. nume pentru a inviora atmosfera. Verifica si tu si te vei convinge,de ex. la subiectul "dece-si pierde femeia interesul pt. sex, vei vedea ca majoritate interventiilor sunt ale lui, sub diferite nume.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

de ce se vind tigari daca este rau sa fumam