Fumatu

Fumatul

Postata de InfernasH cu 13 ani in urma.

Buna seara . Am 22 de ani si am 2 ani de cand fumez . Inainte fumam un pachet la zi , apoi le-am rarit la maxim 10 tigari la zi , iar acum am fumat in ultima vreme 5 tigari intr-o saptamana si vreau sa nu mai fumez deloc .

Problema mea vine de la faptul ca am o durere in partea dreapta a pieptului . Ma pot imbolnavi dupa numai 2 ani de fumat ? Cunosc persoane care fumeaza foarte mult , ca sa nu mai zic de tatal meu care a fumat 23-24 de ani , aproximativ 2-3 pachete pe zi si nu are absolut nimic (mentionez ca de aproximativ 8-9 ani s-a lasat de tigari) .

Raspunsuri (3)

colnago

acum 13 ani

Buna seara. Despre fumat iti recomand sa citesti cartea lui Allen Carr: In sfirsit nefumator. Eventual iti pot trimite cartea prin email, [email protected]

Iuli

acum 13 ani

Nu e complicat: mergi si fa niste analize la plamani (radiografie, o spirometrie etc). Asa te vei edifica.

claudiu

acum 12 ani

depinde de organismul fiecaruia, unul poate sa fumeze 10 ani si sa nu aiba mai nimic la plamani si altul dupa 1 an sa aiba ceva grav, nu este o regula aici, cel mai bine sa nu fumezi, sunt si alte ocupatii mult mai interesante.